POLGÁR  JULIANNA:


EGYSZÁZHUSZONKILENCEDIK  HÁLAÉNEK
(Szószületés-legenda)

Gyönyörű Gyöngyszavúmnak


Óh én nem tudom hogyan
születik mondatok menhelyén
a SZÓ - e szerelemhírelő sóhaj
szánalom-szénakazlakat szerte-szét

szóró jövőt JELölő fényigás folyam -

Csak szüremlik szakad amíg
ÁHITATtal betölti a málló papírt


Óh én nem tudom miként
forr ki betűk üst-ezüstjéből

a SZÓ - e perbe fogható zengés
anyanyelv-nyoszolyán pihegő
párzó-patakzó csodacsengés -

Csak csobog csermelylik amíg

megejti a FOHÁSZnak álló papírt



1996. május 8., Budapest


 
Ö N É L E T R A J Z


1958. április 8-án születtem Budapesten.
     Tanulmányaimat a Bocskai István Általános Iskolában kezdtem meg, majd a Kaffka (ma: Szent) Margit Gimnázium általános tantervű tagozatára kerültem, ahol angol nyelvet, valamint 2 éven keresztül műszaki rajzot is tanultam 1972-től 1976-ig. 1976. májusában érettségiztem le. 1983-1988-ig végeztem el jelesre az ML esti egyetem általános tagozatát, majd filozófia-szakosítóját (mivel kötelezővé tette az akkori KFKI-s vezetés). Ez ott az Államigazgatási Főiskola kihelyezett felsőfokú képzése volt.
     1976. szeptember 1-én kezdtem dolgozni a Magyar Kábel Műveknél mint titkárnő-adminisztrátor. Később az ELEKTRONIKA Átviteltechnikai Szövetkezetben, 1979. május 3-tól 1993. tavaszáig az MTA Központi Fizikai Kutató Intézetében, a Könyvtár és Kiadói Főosztályon és a KFKI MSZKI-ban dolgoztam mint leíró és kiadványszerkesztő.
     1994. jan. 1-től külsősként, majd febr. 1-től szerződéses véglegesítéssel a Duna Televízió (Z)Rt.-nél kezdtem dolgozni, ahova ,,szerkesztői munkára" hívtak az Irodalmi (ill. Műv-i) Szerkesztőséghez, és bár elvégezhettem a TELESCHOLÁt, szerkesztő-riporterimunkát még soha nem kaptam, így jelenleg 1997-től könyvtáros vagyok.
     A KFKI Klubban tagja lettem az ITDK-Kaláka Életmódkutató Egyesületnek, amely a tudományok teljes tárával, környezet- és társadalomvédelmi elgondolásokkal próbált társadalmi változásokat elérni (lásd: Toronyiránt c. dok. film - első filmes szereplésem).
     1983. február 25-én jelent meg első versem Jóga-koncentráció címmel a Magyar Ifjúságban. Azóta folyamatosan publikálok napi-, hetilapokban és folyóiratokban, valamint on-line honlapokon (lásd: Google), többek között: Nők Lapja, Magyar Nemzet, Élet és Irodalom, Mozgó Világ (új), Napjaink, Hitel, Magyar Napló, Emberhalász stb.
     1983. óta 6-7 szerzői estem, ill. több vizuális költészeti kiállításom is volt.
     1987. május 1-én Kiváló dolgozó lettem.
     1992. júliusában elnyertem a József Attila Kulturális és Szociális Alapítvány Tehetséggondozó Alkuratóriumának 10 hónapra szóló ösztöndíját.
1994. október 21-23. között anyaországi egyéni tagi küldött voltam az MVSZ küldött-közgyűlésén, ahol - mert az eddigi legmagasabb és legértőbb fórumnak véltem -újraszorgalmaztam a CSALÁD(ra nevelés) ÓRA tantárgy bevezetését az általánosiskola kezdetétől az egyetemi oktatás végéig, valamint a Nyelvi Lektori Hivatal fölállítását az anyanyelv védelmére és a kalóz kiadók visszaszorítására ill. megszüntetésére stb. -, mindezidáig visszhangtalanul.
Az 1994-es választások idején a Magyar Családok Országos Szövetsége megbízásából országgyűlési képviselőjelölt voltam (Bp., XI. kerület), 2001/2-ben pedig a Magyarországi Zöld Párté (Bp., VIII. kerület).
1995. szeptemberétől 1997. májusáig a TELESCHOLA Televíziós Iskola hallgatója voltam, melyet 1997. nyarán jelesre elvégezve (OPAKFI vizsga) szerkesztő-riporteriképesítést nyertem. Vizsgafilmem a ,,Családi Szépmíves Céhek" címet viseli, melyet szociografikus riportfilm-sorozatnak szántam, hogy példát mutassak a CSALÁDI KÖRNYEZETVÉDELEMRE.
1995. november 22-én megjelent elsőverseskötetem Kárpát-öl címmel, a 11 éve írt 366 JEL válogatásaként (az INTERMIX Kárpátaljai Kiadó szedésében, de meghitelezett nyomdai munkával (Palantír Bt.)), amelyhez előszót Csoóri Sándor Kossuth-díjas költő, az MVSZ volt elnöke írt, és amelyet Bráda Tibor Munkácsy-díjas festőművész, grafikus illusztrált. (Egyéb szakmai, irodalmi hivatkozás Google-on megtalálható.)
Főbb - kiadatlan - műveim: A folyamat pillanatai (kb. 600 vers (1983.)), Táv-hárem (montázsregény (1984.)), 366 JEL, 366 LÉNYEG, 366 HÁLAÉNEK, 366 NAP-SUGALLAT (nagy versciklusok).
2003-ban a Nemzeti Tankönyvkiadó, 2004-ben az Akadémiai Kiadó külsős-időszakos anyanyelvi lektora és korrektora voltam.
2005. július 10-31. között a kőszegi Hotel Írottkő aulájában állíthattam ki régi (írógépes) és új (számítógépes) képverseimet Keczely Gabriella elektrofotói mellett.
2010. tavaszától a HUNSOR.SE svéd-magyar kisebbségi, 2011. augusztusától a Polus Online honlap budapesti tudósítója vagyok (illetmény nélkül).
Két gyermekemet teljesen egyedül nevelem; apukájuk 2005. Húsvétján meghalt.

Budapest, 2011. június 17.


Polgár Julianna
(szerkesztő-riporter, leíró, korrektor;
énekmondó, költő, nyelvi lektor, írógép-grafikus;
a HUNSOR.SE és a Polus Online budapesti tudósítója)
 
POLGÁR  JULIANNA:


HÁROMSZÁZHATVANNEGYEDIK  HÁLAÉNEK
(Megmerítkezés-mítosz)

Gyönyörű Gyöngyszavúmnak
(valamint BECKET (Szent), Tamás és CASALS, Pablo
emlékének születésnapján)


Most jégbunda-béléses Magyarország
és jégtorlasz-totemes Európa és
jégtakaró-temető a Világ -- Bocsáss
meg az engesztelhetetlenül és
föloldhatatlanul Gyűlölőnek
A Félelem foglya Ő mint minden
JÓ felé igyekvő ha sötét erők
súlya nyomasztja -- A halhatatlan
Egész nem vacog csak az Ember
- az ösztönök-martaléka test -
ha vesztébe viszi vak vágya -- Már
csak a Lélek lángmagasa lehet
menedéke hol a fölöslegességbe
belefáradt Elme megmerítkezhet
ősi közegében -- És a múltmesélő
farönkök évgyűrű-lemezét a fogyó
Hold jégvirág-tűje tördeli tovább



1996. december 29., Budapest
POLGÁR  JULIANNA:


HÁROMSZÁZHUSZONNYOLCADIK
NAP-SUGALLAT
(Megmaradás-mécs)

M. F-nek, polihisztori Pegazus-pártolómnak Los A-ba
(valamint 65 éves Törőcsik Marinak
és 45 éves Szakály Sándornak születésnapján)


Amikor a Történelem-tenger
tizedelő tajtékhada se tüntethet
el egy életre-nemzett nemzetet
megmaradás-mécsre lobban a Lét

És világol -- Megalkuvásra gyászra

de újszülött barikás bizakodásra
Mert bízni kell - népfogytiglanul -


Kincsköves ,,KÁRPÁT-ÖL" körhinta

keringéltet kegyelemben kínban



2000. november 23., Nap-hegy